Zdravie a krása

Ako sa pekne opáliť, no nespáliť?

Leto je v plnom prúde. Horúce letné lúče nám svietia do okien a my im len ťažko odolávame. Opálená pokožka vyzerá atraktívnejšia, prečo teda nevyužiť dary prírody a neskrášliť svoje telo? Slnečné lúče ale vedia aj ublížiť! Ako sa teda opaľovať do hneda, no zároveň zdravo?

Postupne a pravidelne

So slnečným žiarením treba zaobchádzať opatrne. Pokožka nie je zvyknutá byť vystavená priamemu letnému žiareniu po dlhú dobu. Preto jej musíme slnko postupne dávkovať. Zo začiatku sa opaľujte len 15 – 20 minút. Postupne, keď vaša pokožka už trocha chytí farbu, môžete pridávať čas strávený na slnku.

Pamätajte, čo rýchlo príde aj rýchlo odíde. To isté platí aj o rýchlo získanom opálení, ktoré sa väčšinou za pár dni zlúpe. Dôležitý je aj výber správneho času na opaľovanie. Počas horúcich letných dní neodporúčame dlhé vystavovanie slnečným lúčom v čase od 11. do 15. hodiny. Na ostrom slnku stačí v tento čas skutočne len chvíľka a jemná pokožka to pocíti.

Oblečenie nemusí vždy ochrániť

Mnoho ľudí si myslí, že im slnko cez oblečenie nemôže nijako ublížiť. To však nemusí byť úplne pravda, najmä pokiaľ nosíte ľahké letné oblečenie. Slnko opaľuje aj cez čelné sklo auta. Preto sa vždy chráňte vhodným oblečením. Nezabúdajte najmä na pokrývku hlavy. Šiltovka či klobúk by mali byť v lete vašimi kamarátmi.

Opaľovací krém musí byť samozrejmosťou

Určite si zaobstarajte kvalitný opaľovací krém. Vždy siahnite radšej po vyššom faktore a postupne znížte frekvenciu či intenzitu natierania. Opaľovací krém nanášajte už 20 – 30 minút pred pobytom na slnku, aby stihli vsiaknuť do pokožky. Natieranie opakujte aspoň každé dve hodiny. Spáliť sa môžte kedykoľvek, napríklad pri práci v záhrade.

Pokiaľ sa chystáte spojiť opaľovanie s kúpaním, dajte pozor aby bol váš opaľovací krém vodovzdorný. Slnko opaľuje aj vo vode a často krát ešte agresívnejšie, ako na suchu.

Komentáre