Zdravie a krása

Ako zvládnuť laktózovú intoleranciu?

S pojmom laktózová intolerancia sa dnes už pomerne často stretávame. Počúvame o tom z každej strany. Čo je intolerancia laktózy a ako sa prejavuje? Prečo je dobré rozpoznať príznaky tohto ochorenia a čo sa s tým dá robiť si predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

Čo je to laktóza?

V prvom rade je dobré si objasniť, čo je to laktóza. Pre niekoho možno triviálna znalosť, pre niekoho nie. Laktóza je mliečny cukor. Tento mliečny cukor sa však skladá z ďalších podjednotiek a tými sú jednoduchšie cukry – glukóza a galaktóza. Za bežných okolností sa laktóza v čreve štiepi na už spomínané jednoduchšie cukry a tak je pre telo ľahšie stráviteľná.

Úloha laktázy

Ako však v tele dôjde k tomuto štiepeniu a čo to zabezpečuje? Odpoveďou je štiepny enzým laktóza. Ak je ho v tele dostatok, vtedy človek nepociťuje žiaden dyskomfort po prijatí mliečnych produktov. Problém však nastáva, ak je laktázy nedostatok. Vtedy sa laktóza neštiepi dostatočne a nastávajú problémy. Medzi typické znaky laktózovej intolerancie patria nepríjemné bolesti bruška, zvýšené množstvo črevných plynov, nadúvanie, pocit tvrdého a preplneného brucha. Tieto pocity sú často sprevádzané refluxom a hnačkami.

Kedy vzniká?

Toto ochorenie sa môže prejaviť už v dojčenskom veku, ale v tomto prípade býva často prechodné, kým si telíčko dieťatka nevyvinie dostatočné množstvo potrebným enzýmov. Druhá fáza intolerancie nastáva v mladom dospelom veku, ale nie je nezvyčajná aj u starších ľudí. V tomto prípade ide už prevažne o doživotný nedostatok laktázy. Dôležité je preto držať sa bezlaktózovej diéty. Na trhu sú tiež dostupné aj produkty s obsahom laktázy. Pre bábätká je výhodná kvapková forma, pre dospelých zasa tabletová.

Život s laktózovou intoleranciou nie je taký náročný, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Pri dodržiavaní diétnych opatrení ide o plnohodnotne prežitý dlhý život bez nežiaducich následkov.

Komentáre