Zdravie a krása

Keď to v posteli nejde ako po masle

Erekcia a ejakulácia idú ruka v ruke s mužskou sexualitou. Erekcia, inak nazývané aj stoporenie, je stvrdnutie penisu pri pohlavnom vzrušení. Ejakulácia znamená výstrek semena z penisu. V posledných rokoch narastá počet mužov, ktorí majú problémy v jednej alebo druhej oblasti. Čo je za tým a ako to riešiť?

Erektilná dysfunkcia

Problémy s erekciou má na Slovensku približne pol milióna mužov, čo z celkového počtu 5,45 milióna obyvateľov je naozaj veľmi zlá štatistika, ak odčítame ženy a všetkých mužov v predproduktívnom veku. Základným faktorom, ktorý ovplyvňuje erekciu je nadmerné množstvo stresu a nedostatok fyzickej aktivity. Sedavý spôsob zamestnania a neustále pracovné nároky vytvárajú vysokú mieru stresových udalostí, s ktorými sa priemerný muž nedokáže dostatočne vyrovnať. Ďalšími významnými negatívnymi faktormi sú fajčenie, nezdravá strava, prejedanie sa, drogy a alkohol.

Podstatou erekcie je nahromadenie krvi v cievach penisu. O fajčení je všeobecne známe, že zužuje cievy a zhoršuje tak prietok krvi. Nezdravá strava obsahuje veľa cholesterolu, ktorý sa ukladá na stenu ciev a tým cievy upcháva a zužuje. Drogy a alkohol majú taktiež celý rad negatívnych účinkov na organizmus.

Poruchy ejakulácie

Medzi problémy spojené s poruchou ejakulácie patrí predčasná ejakulácia. Príčina môže byť fyzilogická, ale taktiež môže ísť aj o zápalový proces či patologickú precitlivelosť. Opačným problémom je zas oneskorená ejakulácia, kedy ide zväčša o prekážku v ceste semena, napríklad zväčšenou prostatou. Medzi ďalšie poruchy patrí krvavá, bolestivá či spätná ejakulácia.

Riešenia

Úprava fyzického a psychického stavu jedinca je základom. Treba sa vyhýbať rizikovým faktorom, prejsť na zdravú životosprávu a myslieť na dostatočnú fyzickú aktivitu, ako aj zacieliť sa na lepšie zvládanie stresových situácií, v ideálnom prípade ich úplne obmedziť. Ďalším variantom sú liečivá na podporu normálnej erekcie a ejakulácie.

 

Komentáre