Zdravie a krása

Mužská obriezka – tradícia alebo praktický zákrok?

V našich končinách je mužská obriezka skôr výnimočným javom. Napriek tomu však z historického hľadiska ide o jeden z najstarších zákrokov do ľudského organizmu. V mnohých štátoch a kultúrach ide hlavne o vec tradície. Obriezka je považovaná za úplne bežnú vec a zákrok sa automaticky vykonáva na všetkých mužoch už v období ranného detstva. Existuje aj mnoho prípadov, kedy muži vyhľadajú tento zákrok na špecializovanej klinike. Dôvodov je na to viacero.

Aké sú výhody obriezky?

V mužských predstavách nie je obriezka ako zákrok žiadnym lákadlom. Napriek tomu má odstránenie predkožky, ktorá na penise prekrýva žaluď aj svoje praktické plusy. Hlavným benefitom obriezky je zníženie rizika rakoviny penisu. Tento efekt je spojený so zlepšenou hygienou, ktorú so sebou prinesie absencia predkožky.

Ďalšou výhodou je nižšie riziko, že sa muž nakazí pohlavnou chorobu. Pre niektorých mužov je obriezka doslova nutnosť. Nejde teda o nič hrozné. Pokiaľ je zákrok prevedený odborníkom, nehrozí pri ňom takmer žiadne riziko. Pozitívny efekt na hygienu a zdravie je faktom.

Mnoho mužov si obriezku mýli s vazektómiou, to však zďaleka nie je to isté. Vazektómia je urologický zákrok, pri ktorom dôjde k sterilizácii muža – čiže neschopnosť plodiť potomkov. Na Slovensku môže tento zákrok podstúpiť každý muž nad 18 rokov. V zahraničí je to často komplikovanejšie a zákroku predchádza určitý schvaľovací proces.

Zákrok trvá približne 45 minút a pacient je počas neho v lokálnej anestéze. Otázkou pacientov pred zákrokom je najmä vplyv vazektómie na sexuálne život a sexuálnu výkonnosť. Mohlo by sa zdať, že táto otázka je opodstatnená. Lekári však sľubujú, že tento zákrok nemá žiaden vplyv na mužnosť – teda hladinu hormónov, libido a erekciu. Muži so záujmom o sterilizáciu sa tak nemusia báť o svoju výkonnosť.

Komentáre