Zdravie a krása

Mýty o matracoch, o ktorých by ste mali vedieť

Kúpa nového matraca je podobná ako poistenie auta. Porovnávanie funkcií a cien od značky k značke je náročné, pretože existuje veľa premenných. Vnútorná pružina alebo latex, organický alebo prírodný, vankúšový alebo luxusný plyš, nový pružinový matrac či nie – kombinácie sú nekonečné.

Pretriediť si množstvo informácií o matracoch a zistiť na čom vám záleží môže byť zložité, preto si pred návštevou predajcu prečítajte o mýtoch, s ktorými sa môžete stretnúť.

Každých 8 rokov vymeniť

Pravdou je, že životnosť matraca sa veľmi líši. Závisí to od toho, ako sa oň staráte, ako na ňom spíte a ako často ho otáčate.

Pevný matrac je najlepší na chrbát

Aby ste minimalizovali bolesť a nepohodlie a pomohli telu uvoľniť sa do kvalitného spánku, potrebujete matrac, ktorý sa prispôsobí vašim obľúbeným polohám a zároveň podopiera všetky časti tela. Potrebujete prispôsobivosť a podporu. Vo všeobecnosti sa dobré matrace delia do 3 kategórií:

  • Mäkké matrace sa prispôsobia tvaru, ale neposkytujú jednotnú oporu po celom tele.
  • Stredne tvrdé matrace poskytnú rovnakú prispôsobivosť a podporu a u väčšiny ľudí zmierňujú bolesť v tlakových bodoch.
  • Veľmi pevné matrace ponúkajú dobrú oporu, ale malú prispôsobivosť, čo môže viesť k bolestiam v tlakových bodoch.

Správny matrac zabráni vrteniu sa

Bábätká sa začínajú v spánku pretáčať vo veku okolo 4 mesiacov a v dospelosti sa otočíme až 75-krát za noc. Robíme to, aby sme zmiernili bolesti tlakových bodov a znížili stres a záťaž na chrbát a kĺby. Kvalitné spracovaný matrac poskytne úľavu od tlakových bodov, čo umožní vkĺznuť do hlbšieho REM spánku. Tým pádom sa počas spánku menej prehadzujete a kvalita spánku je citeľne lepšia.

Nový matrac má perfektne sedieť už od prvého spánku. Väčšina z nás potrebuje aspoň mesiac, aby sa telo prispôsobilo novému povrchu pri spánku.

Matrac treba prevrátiť každých pár mesiacov

Väčšina matracov sa dnes vyrába jednostranne, čo znamená, že by sa nikdy nemali preklápať. Ako teda zabezpečiť maximálny pôžitok?

  • Spite na matraci v rôznych polohách a miestach, aby sa celý povrch stlačil rovnomerne.
  • Prvých 6 mesiacov otočte matrac mesačne a potom štvrťročne.

Komentáre