Fitness

Netradičné športy, ktoré by ste mali vyskúšať

Naši predkovia pracovali viac manuálne a denný výdaj energie pre nich nebol vôbec náročný. Sedavý spôsob života priniesol nutnosť zaradiť medzi prácu a odpočinok aj športovú aktivitu. Niekedy nám však chýba motivácia zobrať basketbalovú loptu a zavolať priateľov na ihrisko alebo vytiahnuť zo skrine bežecké topánky.

Nabite sa endorfínmi pre lepšiu náladu a urobte niečo pre svoje zdravie pomocou netradičných športov. Úžasne sa zabavíte, vyskúšate niečo nové a podelíte sa o zaujímavé zážitky.

1. Skákacie tyče

Na prvý pohľad ide o jednoduchú zábavu vhodnú aj pre deti. Nečudujte sa, ak mi to pôjde lepšie ako vám! Skákacie tyče POGO stick nenúteným spôsobom preveria koordináciu celého tela. Pri skackaní musíte dokázať udržať rovnováhu a vďaka tomu precvičíte vnútorne svaly, takzvané stabilizátory. Zároveň posilníte nohy a svalovku môžete očakávať aj na rukách. Odporúčame ich najmä na veľkých trávnatých plochách, kde sa budete môcť navzájom naháňať a vyskákať do sýtosti.

2. Metlobal

Najobľúbenejší čarodejnícky šport vo všetkých svetoch, ktoré poznáme, môžete praktizovať aj so svojimi priateľmi a je veľmi vhodný aj pre deti, ktoré obľubujú bestsellery od J.K. Rowlingovej. Nedostanete sa pri ňom do vzduchu, muklovské metly ešte nedokážu lietať, ale zaručene sa pri ňom zapotíte a pripomeniete si svojich obľúbených knižných a filmových hrdinov.

Metly, rôzne lopty a obruče sú dostupné aj na Slovensku. Alebo si vytvoríte podobné ihrisko na záhrade? Metlobal obzvlášť odporúčame pre rodičov, ktorí nevedia dostať deti preč od počítačov a už nevedia, ako ich zaujať. Keďže pri ňom musíte rýchlo reagovať, behať a zároveň držať metlu a hádzať loptu, počet spálených kalórií rýchlo vystrelí k vysokým číslam.

3. Pretláčanie sa palcom na nohe

Znie to neuveriteľne, ale už od sedemdesiatych rokov minulého storočia existuje šampionát v pretláčaní sa palcom na nohe. Súperi pritom sedia na zemi a majú vyzuté topánky i ponožky. Prepletú si palce nôh a snažia sa dostať súpera k zemi, presne tak, ako je to pri pretláčaní sa rukami. Tento netradičný wrestling funguje zvlášť medzi mužmi a medzi ženami a určite vás neprekvapí, že je obľúbený najmä u pivárov. Urobíte si svoj domáci ring?

4. Bicykle, trojkolky, jednokolky?

Jednokolky nie sú určené iba pre klaunov a artistov v cirkuse či v talentovej súťaži. Môžete sa na nich naučiť jazdiť aj vy, stačí trochu voľného priestoru a ochota párkrát spadnúť. Precvičenie telesnej stability a schopnosti udržiavať balans – to je hlavná devíza jednokoliek vhodných pre deti i dospelých.

Vďaka nastaviteľnej výške sedadla sa môžete vystriedať na jednej a čo je ešte lepšie, zábava s nimi tak rýchlo neskončí. Keď zvládnete bežnú jazdu aj na dlhšej trati, môžete začať nacvičovať rôzne triky. Jednoduché skoky alebo skoky cez malú prekážku, napríklad konár, zapôsobia nielen na okolitých ľudí, ale aj na vaše svaly nôh a chrbticu.

Odvážlivci posúvajú hranicu tohto športu ešte ďalej a hrajú jednokolkový hokej. Hrá sa v halách pomocou hokejok a loptičiek a patrí medzi extrémnejšie počiny. Trúfnete si?

5. Bublinový futbal

Pri tomto športe sú hráči navlečení v obrovských, vzduchom naplnených bublinách, ktoré zakrývajú ich hlavu a hornú časť tela. Majú teda voľné nohy a tak môžu hrať klasický futbal. Počas behu do seba narážajú, dostávajú sa na zem, kotúľajú sa alebo tvoria kôpky bublín.

Tento šport robí radosť dvakrát – je neuveriteľne vtipné sa ho zúčastniť, ale približne rovnako vtipné je sledovať ho. Smiech samotný pomáha spaľovať kalórie a ak sa vám nechce pohnúť z gauča, pustite si ho aspoň na videu. Každá snaha sa predsa počíta!

Komentáre