Novinky

Objavte čaro prírodného travertínu

Travertín je prírodný kameň, presnejšie druh vápenca, ktorý vzniká vyzrážaním z minerálnych, prípadne termálnych sladkovodných prameňov. Travertín má pórovitú štruktúru a relatívne širokú škálu farieb. Môže byť biely, bledožltý, môže mať rôzne odtiene sivej až fialovej. Využíva sa v stavebníctve ako stavebný a obkladový kameň.

Prírodný domov

Travertín je výbornou voľbou pre ľudí, ktorí chcú mať svoj domov hlavne z čisto prírodných materiálov, ako je drevo a prírodný kameň. Travertín je naozaj kus prírody. Každý kúsok dlažby má mierne iné zafarbenie, preto bude Vaša dlážka unikátna.

Skvelý do extertiéru aj interiéru

Z travertínu môžete mať napríklad aj jedinečný bazénový lem. Travertín má totiž hneď niekoľko výhod. Je odolný voči vode a iným tekutinám. Po naimpregnovaní je kameň vysoko odolný, takže je skvelé použiť ho k bazénu, do wellness centier, ale rovnako aj do kúpeľne či kuchyne. Ďalšou výhodou exteriérového využitia je, že sa travertín nenahreje tak, ako iné druhy kameňa a nie je potom horúci na dotyk, čo umožňuje po ňom prechádzať bosými nohami aj počas horúcich letných dní. Navyše je protišmykový. No nie je to úžasné? V zime sa nemusíte báť, že by kameň popraskal, pretože je mrazuvzdorný. Je aj výborným vodičom tepla, lepším ako drevo, takže je vhodný aj ako povrchový materiál pri podlahovou kúrení.

Nesmrteľný?

Travertín vznikol pre približne 1,5 miliónmi rokov. V prírode nepodlieha extrémnym zmenám počasia, a preto začína byť čoraz obľúbenejší aj v stavebníctve. Umelé dlažby vydržia niekoľko rokov, často sa používaním zničia, je potrebné ich špeciálne čistiť a starať sa o ne. Travertín si, naopak, vyžaduje veľmi málo údržby. Impregnácia vydrží až 7 rokov a čo sa týka čistenia, v interiéri ho stačí umyť čistou vodou, prípadnej zriedeným pípravkom na kameň, v extreriéri vám zase postačí vysokotlakový čistič.

Travertín je tiež odolný voči poškodeniu. Narozdiel od keramických dlážok nepraská tak rýchlo a len málokedy sa stáva, že sa aj pri spadnutí ťažkého predmetu poškodí. Ak však k tomu dôjde, je možné danú časť jednoducho opraviť bez nutnosti vymieňania väčšieho kusu podlahy.

Komentáre