Zdravie a krása

Pomocník alternatívnej medicíny

Huba čaga rastie na brezách severnej pologule. Pripomína skôr tmavý chumáč špiny než hubu, no od ostatných porastov sa odlišuje oranžovým tkanivom. Lekári, zástancovia alternatívnej medicíny a vedci sa čoraz viac zaujímajú o jej potenciálne zdravotné prínosy. Niektoré štúdie o nej totiž priniesli sľubné implikácie a výsledky. V článku sa teda pozrieme na potenciálne prínosy čagy.

Superpotravina bohatá na živiny

Známa sibírska čaga je bohatá na širokú škálu vitamínov, minerálov a živín, vrátane:

  • vitamíny B-komplexu
  • vitamín D
  • draslík
  • rubídium
  • aminokyseliny
  • mangán
  • horčík
  • vápnik

Spomalenie procesu starnutia

Oxidačný stres spôsobuje fyzické príznaky starnutia. Teoreticky by prísun väčšieho množstva antioxidantov do tela mohol spomaliť proces starnutia, či dokonca zvrátiť viditeľné známky starnutia. Hoci výskum presvedčivo neprepojil čaga s podobnými účinkami, jej efektívnosť v boji proti iným formám oxidačného stresu naznačuje, že by mohla úspešne bojovať aj na tomto fronte.

Zníženie cholesterolu

Antioxidanty čagy môžu znižovať lipoproteíny s nízkou hustotou, takzvaný „zlý“ cholesterol. Vysoký cholesterol je významným rizikovým faktorom srdcových chorôb, preto by tieto huby mohli byť užitočné v boji proti kardiovaskulárnym ochoreniam.

Podpora imunitného systému

Cytokíny hrajú zásadnú úlohu pri stimulácii bielych krviniek, ktoré sú prvou líniou obrany imunitného systému. Výskumy na vykonané myšiach naznačujú, že čaga môže pomôcť kontrolovať ich produkciu, čím podporuje imunitný systém, pretože bunkám pomáha vzájomne komunikovať.

Boj proti zápalu

Niektoré chronické stavy chorôb, ako je reumatoidná artritída, sú spájané so zápalom. Výskum naznačuje, že niektoré stavy, ktoré sa bežne nepovažujú za zápalové, vrátane depresie, môžu byť čiastočne spôsobené chronickým zápalom. Úlohou čagy pri regulácii produkcie cytokínov môže tiež pomôcť regulovať zápal.

Zníženie hladiny cukru v krvi

Štúdia z roku 2006 zistila, že môže znížiť hladinu cukru v krvi u potkanov. Hlodavce boli geneticky modifikované, aby mali cukrovku a boli obézne. Po 8 týždňoch jedenia húb sa hladina cukru v krvi znížila.

Prevencia vedľajších účinkov liekov

Výskum je stále v plienkach, ale ak sa čaga ukáže ako účinná v boji proti mnohým chorobám a mohla by byť alternatívou k tradičnej liečbe. Liečba čagou by mohla zabrániť v pociťovaní vedľajších účinkov liečebných postupov, ako je chemoterapia, ožarovanie a rôzne lieky na chronické ochorenia.

Huba čaga je dostupná ako doplnok a v čajoch, no existujú aj praktické čaga kapsule. Predtým ako si čagu sibírsku včleníte do jedálnička sa však poraďte s lekárom. Správny denný príjem sa líši v závislosti od cieľa liečby.

Čaga nenahrádza iné formy lekárskej starostlivosti, takže ak máte vyššie spomenuté ochorenia, mali by ste pokračovať v bežnej liečbe.

Komentáre