Tatranské plesá nie sú kúpaliská. Na to upozorňujú najmä ochranári. Horúce letné dni a priezračne čistá voda v plesách sú pre návštevníkov veľkým lákadlom. Tatranské plesá sú však domovom mnohých živočíšnych druhov a ich ekosystém je pomerne krehký. To by si turisti ešte pred návštevou Tatier mali uvedomiť. Jednoduchý prístup k plesám, či už vlakom alebo autobusovou dopravou, z nich robí obľúbenú destináciu. Nie všetci turisti však berú ohľad na hodnotu a krehkosť ekosystému.
V takomto prostredí môžu aj malé zmeny viesť k jeho poškodeniu a zániku niektorých druhov. Náhradné populácie druhov, ktoré sa vyskytujú v tatranských plesách buď neexistujú alebo sú príliš vzdialené. Medzi nimi sú napríklad chránené relitky žiabronôžka a iné.
Podľa štatistík sa cez TANAP ročne „premelie“ až 4 milióny návštevníkov. Ak by sa teda návštevníci veselo kúpali v plesách, malo by to na ich ekosystém fatálny dopad. V tomto prípade nejde väčšinou o zlý úmysel návštevníkov, ale skôr neznalosť krehkosti ekosystému.
Poškodiť ho môžu už len tým, že sa odklonia od turistického chodníka a odbočia priamo k plesu. Okrajová časť pobrežia je citlivá na došliapanie. Ľahko môže dôjsť k poškodeniu pobrežnej vegetácie a erózii brehov. Veľkú časť pobrežnej vegetácie tvoria chránené druhy rastlín.
Samotné kúpanie je pre ekosystém ešte nebezpečnejšie. Ľudia sú často pokrytý rôznymi opaľovacími prípravkami, repelentmi a deodorantmi. To všetko obsahuje rôzne chemikálie ktoré sa počas kúpania uvoľňujú a ostávajú vo vode.
V druhej polovici minulého storočia tatranské plesá prešli problémami spojenými s emisiou kyselinotvorných látok v ovzduší. V priebehu posledných rokov sa situácia zlepšila, no v záujme zachovania a kontinuálneho ozdravovanie plies, je nutné prijať určité opatrenia.
Medzi tieto opatrenia patrí aj pokuta za vstup návštevníkov do plies, ktorá sa môže vyšplhať až do výšky až 66 eur. Vysoká kultúrna a biologická hodnota tatranských plies musí byť zachovaná a vyžaduje prísnu kontrolu.
Komentáre