Zdravie a krása

Pripravte si prvotriednu kávu u vás doma. Viete ako na to?

Nič nezahreje a neprebudí tak, ako dúšok kvalitnej kávy. Či už je to daždivé pondelkové ráno v práci, alebo slnečné piatkové popoludnie na terase obľúbenej kaviarne, kvalitná káva vždy padne vhod. Vedeli ste, že prvotriedny kávový zážitok si môžete dopriať aj u vás doma?

Moka kávovar alebo koťogo je váš kamarát

Teda, možno ho ešte nepoznáte. Ale pokiaľ si chcete doma pripraviť skutočne špičkovú kávu, mali by ste sa s ním čím skôr skamarátiť. Zázračné koťogo má svoj pôvod v Taliansku, kde patrí k neoddeliteľnej súčasti každej domácnosti.

Ide o trojdielny prístroj, ktorého hlavné časti sú nádobka na vodu, lievikové sitko a vrchná časť, do ktorej vyteká už hotová káva. Príprava kávy pomocou moka kávovaru je jednoduchá. Do nádobky na vodu nalejete vodu po hranicu tlakového ventilu. Kávu nasypeme na lievikové sitko, ktoré následne vložíme do kávovaru.

Takto pripravený kávovar s vodou a kávou pevne spojíme s posledným, vrchným dielom a mierne ohrievame. Príprava pri miernom ohreve by mala trvať 7 – 9 minút. Po chvíli začne káva pretekať do vrchnej časti kávovaru. Tým proces končí. Kávu nezabudnite premiešať.

Zrnková, mletá alebo zelená káva?

Nie je káva ako káva. Všetky druhy majú svojich fanúšikov. Veľkej obľube sa v poslednom období teší mletá zelená káva, ktorá má pozitívne účinky na zdravie. Prispieva k znižovaniu krvného tlaku, a redukuje tvorbu žlčníkových kameňov. Samozrejme, podobné ako káva zrnková obsahuje kofeín.

Napriek tomu že väčšina ľudí stále preferuje kávu zrnkovú alebo mletú, zelená káva je určite alternatíva, ktorú by mal každý milovník dobrej kávy minimálne skúsiť a spraviť si na ňu vlastný názor. Vždy lepšie raz ochutnať, ako sto krát čítať. Preto neváhajte a skúšajte rôzne druhy kávy a rozličné spôsoby jej prípravy. Každá vás môže milo prekvapiť a rozšíriť obzory.

Komentáre