Zdravie a krása

Šperky ako pre princeznú nemusia stáť tisíce

Šperky sú znakom bohatstva a luxusu. Ich praktická funkcia je často veľmi minimálna alebo žiadna. To však neznižuje ich hodnotu, práve naopak. Odjakživa boli práve šperky spôsobom, ako ukázať svoje bohatstvo ostatným. Spájajú sa s krásou, majetkom a úspechom.

Sú súčasťou rôznych obradov a rituálov. Mnohí dokonca veria v ich nadprirodzenú moc. História je opradená povesťami o krásnych náhrdelníkoch. Dokonca aj v našej kultúre sú šperky mimoriadne dôležité. Ak chce muž požiadať ženu o roku, musí jej dať prsteň. Nie však hocijaký, ale podľa dobrých zvykov by cena snubného prsteňa mala byť vyššia ako dve či tri mesačné mzdy.

Môže sa zdať že ide o nezmyselný zvyk, vo svojej podstate však tento dar a jeho hodnota dáva logiku. Od partnera ide o určité gesto a prejav náklonnosti. Prejav toho, že to s partnerkou myslí vážne. Suma prsteňa je to, čo oddeľuje jeho záujem od záujmu ostatných. Pre partnerku by toto gesto malo byť signálom, že našla toho pravého na založenie rodiny a plodenie detí.

Šperk ako darček? Ženy ich milujú

Šperk je však obľúbeným darom nie len pri príležitosti zasnúbenia sa, ale aj pri sviatkoch ako narodeniny, meniny či blížiace sa Vianoce. Ľudia si chcú spraviť radosť jedinečnými náramkami, retiazkami alebo náušnicami. Slovo šperk sa pre mnohých automaticky spája s astronomickou cenou. Nie je však tomu stále tak.

V mnohých kamenných či internetových obchodoch nájdete kvalitné šperky za výhodné ceny, ktoré síce nie sú z tých najdrahších kovov, no na ich vzhľade to nie je nijako poznať. Práve vzhľad je to, čo je na šperkoch najdôležitejšie. Prečo teda neušetriť a zároveň potešiť seba alebo svojich blízkych výnimočným šperkom? Najmä nežnejšie pohlavie šperky zbožňuje, no do popredia sa dostávajú aj mužské šperky, ktoré už dlho nie sú tabu.

Komentáre