Outdoor

Treba do lesa sprej na medvede?

Odlesňovanie, výstavba veľkých fabrík, spaľovaniu toxických látok, časté využívanie automobilov, aj toto sú dôvody, prečo sa naša planéta stáva rok čo rok horúcejšou. Globálne otepľovanie a iné environmentálne katastrofy nie sú vôbec výmyslom. Sú reálnymi a vážnymi problémami, ktoré treba riešiť a postaviť sa im čelom. Možno by pre začiatok úplne stačilo byť menej sebeckými. Každá veľká zmena sa totižto začína jednotlivcom.

Odlesňovanie má za následok, mimo iného, aj rozšírený výskyt medveďov na Slovensku. Berieme im ich prirodzené teritórium, ich domov. A preto nie je divu, že medvede schádzajú do dedín, kde majú priamy zdroj potravy. To, že ohrozujú ľudí nie je ich chybou. My sme tí, ktorí ich svojimi sebeckými činmi donútili prísť bližšie k nám.

Prvá pomoc

Nadšení bádatelia slovenských hôr sa taktiež trasú pred veľkými medveďmi, ktoré im môžu nemilo skrížiť cestu. Odporúča sa preto rozprávať sa s vašim priateľom na dobrodružstvách. Poprípade, ak ste sa na spoznávanie lesov vydali ako jednotlivec, tak určite si sami hmkajte alebo spievajte vašu obľúbenú pesničku. Užitočným môže byť aj rapkáčik.

Toto sú rady, ktoré vám pomôžu ubrániť sa stretnutiu s medveďom. Čo však robiť, keď sa s týmto zvieraťom stretnete tvárou v tvár? Existuje množstvo rôznych informácií a rád. Niektorí vravia, aby ste sa hrali na mŕtveho. Iní radia sa macovi postaviť a komunikovať s ním. Našou radou je však užitočný sprej na medvede.

Jedná sa o sprej, ktorý v natlakovanej nádobke obsahuje roztok s chemikáliami. Tieto chemikálie bežne označujeme ako slzný plyn. Ďalšou možnosťou môže byť aj obsah kapsacínu, ktorý je prírodnou zložkou.

Sprej na medvede v praxi

Sú spreje na medvede naozaj účinne? Áno, plne rozumiem, že mnohým z vás táto otázka beží hlavou. Existuje však vedecká štúdia, počas ktorej experti sledovali medvede za časový úsek dvoch desaťročí. Táto štúdia ukázala, že v 98% vyviazli držitelia spreju bez zranenia medveďom. V 14% z nich sa však držitelia zranili pri nesprávnom používaní spreja. My vám teda odporúčame zainvestovať do kúpy spreja na medvede, no rovnako apelujeme na prečítanie správneho používania a vyskúšanie spreja ešte predtým, ako ho skutočne budete potrebovať.

Komentáre