Zdravie a krása

Účinné výživové doplnky stravy

Doplnky stravy predstavujú cenovo dostupný a účinný spôsob, ako zabezpečiť, aby ste vy a vaši blízki dostávali denný odporúčaný príjem základných vitamínov, minerálov a iných dôležitých živín potrebných pre optimálne zdravie. Pozrime sa teda spolu na dva doplnky, ktoré medzi výživovými doplnkami nie sú žiadnymi nováčikmi.

Kotvičník zemný

Jednou z týchto rastlín je Tribulus terrestris zázračný Kotvičnik zemný. Je to malá listnatá rastlina. Rastie na mnohých miestach vrátane častí Európy, Ázie, Afriky a Stredného východu.

Koreň aj plody rastliny boli medicínsky používané v tradičnej čínskej medicíne a indickej ajurvédskej medicíne. Kotvičník má rôzne zdravotné benefity, vrátane zníženia hladiny cukru v krvi a cholesterolu, zmeny hladín hormónov a zvýšenie sexuálneho libida. Okrem už diskutovaných potenciálnych účinkov na zdravie môže mať kotvičník niekoľko ďalších účinkov:

  • Homeostáza tekutín: môže pôsobiť ako diuretikum a zvyšovať tvorbu moču
  • Imunitný systém: zlepšenie aktivity imunitného systému u potkanov po podávaní doplnku
  • Mozog: ako súčasť viaczložkového doplnku môže mať u myší antidepresívne účinky
  • Zápal: in vitro štúdia ukázala, že má možné protizápalové účinky
  • Úľava od bolesti: vysoké dávky tohto doplnku môžu spôsobiť zmiernenie bolesti u potkanov
  • Rakovina: in vitro výskum ukázal možný protirakovinový účinok

Takmer všetky tieto účinky však boli študované len na zvieratách, alebo v skúmavkách a aj tak sú dôkazy veľmi obmedzené. Na zistenie, či má Tribulus terrestris tieto pridané účinky, je potrebných oveľa viac výskumov na zvieratách aj ľuďoch.

MSM

Metylsulfonylmetán, alebo známy MSM je prirodzene sa vyskytujúca zlúčenina v potravinách. Nájdeme ju napríklad v čerstvej zelenine, mäse a v mliečnych výrobkoch. Poskytuje zdroj prírodnej síry, ktorá hrá úlohu v mnohých telesných procesoch. Môžeme ho konzumovať prostredníctvom doplnkov. Tieto výživové doplnky zvyčajne obsahujú jeho syntetickú formu. Primárne sa používa na pomoc s artritídou, bolesťou kĺbov, regeneráciou svalov po cvičení a úľavou od alergií. Mnohé z výhod MSM súvisia s jeho protizápalovým účinkom. Zápal je faktorom mnohých zdravotných stavov, vrátane artritídy, alergií a kožných ochorení. Znížením zápalu môže byť schopný znížiť, alebo odstrániť isté symptómy. Tehotné alebo dojčiace osoby, deti a ľudia so zlým zdravotným stavom by sa mali pred užitím MSM porozprávať s lekárom.

Komentáre