Fitness

Zaobstarajte si činkový set a zatočte s nadbytočnými kilogramami

Po zime má málokto z nás najlepšiu formu. Všetky sviatočné dobroty, leňošenie a nedostatok pohybu sa nevyhnutne musia odraziť na tom, ako vyzeráme a ako je na tom naša kondícia. Ak s týmto stavom chcete niečo naozaj urobiť a hľadáte čo najefektívnejšie riešenie, ktoré vás nebude stáť veľa peňazí, riešením je zaobstarať si činkový set a môžete v pohodlí domova začať formovať svoju postavu, za ktorú sa v lete rozhodne nebudete musieť hanbiť.

Prečo sa oplatí uvažovať o činkových setoch?

Činkové sety sú skladné, ľahko ich schováte napríklad pod posteľ, takže vám doma nebudú zavadzať. Vždy, keď budete mať čas a chuť si zacvičiť, set len vytiahnete a môžete začať spevňovať svoje telo silovým tréningom.

Činkové sety patria k univerzálnemu vybaveniu nielen domácej posilňovne. Sú vhodné pre začiatočníkov, ktorí sa ešte len zoznamujú so silovým tréningom, ale aj pre pokročilých a profesionálov. Ak dostanete v budúcnosti chuť svoju domácu posilňovňu vybaviť o ďalšie zariadenia, činkové sety využijete napríklad k posilňovacej lavičke a môžete si k nim postupne dokupovať ďalšie kompatibilné tyče a závažia podľa potreby.

Zacvičia si s nimi rovnako muži ako aj ženy, ktoré sa nemusia vôbec báť toho, že vďaka silovému tréningu docielia vzhľad kulturistu. Práve naopak, tréning s činkami je veľmi efektívny, ak si chcete vyformovať postavu a zbaviť sa kilogramov navyše. Svaly totiž spotrebujú viac energie, takže čím väčšie percento svalov máte v tele, tým rýchlejšie vám to spaľuje.

Ako si vybrať činkový set, ak chcete dať zbohom ochabnutému svalstvu?

Výber činkových setov je bohatý a začiatočník môže mať problém sa zorientovať, ktorý bude najlepší. Ako teda vybrať činkový set, ktorý splní vaše požiadavky? V prvom rade si treba ujasniť, čo by taký ideálny činkový set mal obsahovať a definovať vaše ciele.

V činkovom sete zvyčajne nájdete sadu závaží v rôznych hmotnostiach a veľkostiach, a samozrejme hriadeľ alebo tyč, na ktorú závažia naložíte. V lepších činkových setoch ich máte na výber hneď niekoľko, aby ste mohli posilňovať viaceré svalové oblasti. Ideálne je, ak set obsahuje jednu alebo dve hriadele na jednoručné činky, s ktorými precvičíte bicepsy, tricepsy, ramená a paže. Ďalej sa hodí, ak v sete nájdete dlhú obojručnú tyč na posilňovanie hrudníka, chrbtových svalov a na príťahy a vzpieranie.

Obojručné tyče môžu byť rovné alebo ohýbané, prípadne môže set obsahovať po jednej z každého typu. Každá z nich je vhodnejšia na iný typ cvikov. Ak nie ste ešte úplne rozhodnutý, aké máte ciele, pokojne si na začiatku kúpte jednoduchší set a neskôr ho rozšírte o ďalšie vybavenie.

Ktorý druh závaží bude najlepšie vyhovovať vašim potrebám?

Ak s cvičením ešte len začínate a nechcete veľa investovať, bohate vám postačia cementové závažia v plastových obaloch. Sú najlacnejšou voľbou na domáce tréningy. Ich nevýhodou je to, že sú náchylné na praskanie, takže si vyžadujú jemné zaobchádzanie. Oproti olympijským a liatinovým kotúčom sú pri rovnakej hmotnosti väčšie, takže ak ste limitovaní miestom, možno nebudú úplne ideálnym riešením, najmä v prípade, že si chcete zaobstarať väčší set.

Ďalšou možnosťou sú činkové sety s liatinovými kotúčmi, ktoré sú takisto cenovo dostupné, navyše aj veľmi odolné, preto sú populárnou voľbou aj pre pokročilých. Ich jedinou nevýhodou je to, že sú hlučnejšie, kovové kotúče pri nakladaní na tyč a pri cvičení o seba narážajú. Je dobré, ak ich odkladáte na gumenú podložku, aby ste si nepoškodili doma podlahu.

Pri tých najnáročnejších sú určené olympijské kotúče s pogumovaným povrchom, ktorý skvelo tlmí nárazy. Sú veľmi odolné a poskytujú vysoký komfort pri tréningoch. Oproti predchádzajúcim možnostiam sú takmer nezničiteľné, vyžadujú si tyče a hriadele s väčším priemerom (50 mm), a aj ich cena je vyššia, no ak to s posilňovaním myslíte vážne, rozhodne nespravíte chybu, ak investujete do toho najlepšieho.

 

Zdroj obrázku: Prostock-studio / Shutterstock.com

Komentáre