Zdravie a krása

Život nie je nikdy dosť sladký na to, aby ste si ho nemohli ešte osladiť

Počasie a aj kalendár nám znova naznačujú, že jeseň je už tu. Možno patríte k ľuďom, ktorí milujú teplé a príjemné dotyky slnka, ale rovnako my dáme za pravdu, že aj jeseň má svoje čaro. Všetko doslova hýri a hrá farbami. Sychravé počasie má častokrát vplyv na našu náladu, ale aj zdravie, neznamená to však, že sa mu podriadime. Môžete si nájsť množstvo aktivít, ktoré vás zahrejú pri srdci aj počas nie moc ideálneho počasia.

Čítanie kníh, pekne zamotaný v deke, v rukách teplý čaj s medom a na stole sviečka s vašou obľúbenou arómou. Neznie to fantasticky? Keď bude počasie ešte ako tak zvládnuteľné a nebude extrémne pršať alebo mrznúť, tak zaručene vyskúšajte tréning na čerstvom vzduchu. Šport vám upokojí myseľ a posilní telo. Čo však ak z tohto počasia a z cvičenia vonku ochoriete?

Riešenie je jednoduché, manuka med

Med je skvelou prísadou do čajov, slúži aj ako skvelá náhrada sladidiel. Určite si každý pri slove med, spomeniete na detstvo a predstavíte si sladkastú chuť medu. Rovnako vám vaša myseľ môže zablúdiť aj na časy, keď ste ochoreli a vaše mamy vám pripravili čaj s medom a citrónom, aby ste sa čo najrýchlejšie uzdravili. Zázračný manuka med tieto priaznivé účinku na vaše zdravie ešte vyvýši. Manuka je typickou rastlinou, ktorá rastie v nedotknutej prírode Nového Zélandu. V preklade názov tejto rastliny znamená „cítiť sa dobre“.

Najlepším spôsobom ako z nej vyťažiť čo najviac, je práve výroba medu. Tento med je veľmi podobný tomu nášmu, najmä z hľadiska chuti. Jeho účinky na zdravie človeka sú však oveľa vyššie. Manuka slúži jednak ako prevencia proti chorobám, ale rovnako bojuje aj s inými ochoreniami nášho tela, ako je napríklad zápal. Ďalšou zaujímavou vlastnosťou tohto medu, je fakt, že pôsobí ako prevencia proti zubnému kazu a ochoreniam ďasien. Je teda skvelým pomocníkom pri udržiavaní zdravej ústnej dutiny. Manuka med môžete nájsť aj v podobe cukríkov.

Včelí med, zázrak našej prírody

O dokonalej chuti a konzistencii medu sa nemusím zmieňovať. Základnou prímesou je najmä nektár, ktorý zbierajú prevažne včely. Aj preto hovoríme o poctivom včeľom mede. Má výborné účinky na telo človeka. Medzi tie najzakladanejšie patrí to, že pôsobí protizápalovo a antibakteriálne. Ďalej posilňuje imunitný systém, pomáha liečiť vírusové ochorenia. Rovnako sa využíva pri prechladnutí, pri nádche, bolesti hrdla, kašľu.

Podporuje trávenie a zbavuje telo jedov. Svoje využitie má aj pri popáleninách a ranách, pričom pôsobí dezinfekčne a urýchľuje hojenie.  Nie nadarmo dostal tento včelí med pomenovania ako: tekuté zlato, elixír života, hojivý zázrak. Med vám osladí život, povzbudí telo a upokojí myseľ. Spríjemnite si dnešný deň šálkou dobrého čaju s medom.

Komentáre